O mnie


Moi dziadkowie, Jan i Karolina Blaszyńscy, wybudowali w Dolinie Chochołowskiej prywatne schronisko. To właśnie tu, pod Zawiesistą, w samym sercu gór, spędziłem pierwsze siedem lat swojego życia. Na skałce za schroniskiem stawiałem pierwsze wspinaczkowe kroki. Tutaj też odkrywałem uroki MTB pokonując wielokrotnie trasę do Schroniska na Polanie Chochołowskiej na rowerze marki Pelikan, a na przyschroniskowym wyciągu dokonałem pierwszych narciarskich zjazdów. Mieszkając w Dolinie Chochołowskiej, jako 6-7 latek kilkanaście razy zdobyłem Kominiarski Wierch, szczyt objęty obecnie ścisłą ochroną.
 
 
W 1980 roku zamieszkałem z rodzicami w Kirach, przy wylocie Doliny Kościeliskiej. Po ukończeniu szkoły podstawowej w Kościelisku kontynuowałem naukę w zakopiańskim "Hotelarzu" a następnie na krakowskiej AWF ze specjalizacją hotelarstwa oraz turystyki międzynarodowej.
 

W tym czasie, pracując w branży hotelarskiej i turystycznej, podnosiłem kwalifikacje na różnorakich kursach. Uzyskałem uprawnienia instruktora narciarstwa Polskiego Związku Narciarskiego. W 2003 roku założyłem firmę Tatra Adventure, a rok później złożyłem przysięgę ratowniczą Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.


W 2004 roku zostałem licencjonowanym Przewodnikiem tatrzańskim. Od tego czasu poprowadziłem ponad tysiąc wycieczek. Były to zarówno grupy zorganizowane, jak i klienci indywidualni. Posiadam również uprawnienia do prowadzenia poza znakowanymi szlakami turystycznymi oraz po drogach wspinaczkowych.
 
 
W swojej działalności górskiej nie ograniczałem się do Tatr: zwiedziłem Apallachy, Góry Skaliste i dolinę Yosemite w Stanach Zjednoczonych. W Europie regularnie zwiedzałem Alpy i Dolomity. Latem lubię Cortinę d'Ampezzo, narciarsko uwielbiam Dolinę Aosty, ale oczywiście moim miejscem na ziemi jest Zakopane i Tatry.
 
 
Prowadzę w języku polskim i angielskim. Jako lokalny ekspert współpracuję bądź współpracowałem z największymi światowymi touroperatorami: Grand Circle Travel, Insight Vacations, Trafalgar, Tauck Tours, Busabout, Contiki, Furnel Travel i inne. Specjalizuję się w obsłudze turystów anglojęzycznych. Moimi klientami byli turyści z ponad sześćdziesięciu krajów, ze wszystkich kontynentów.
 
 
Od kilku kadencji zasiadam w zarządzie Stowarzyszenia Przewodników Tatrzańskich im. Klemensa Bachledy w Zakopanem, dzięki czemu jestem na bieżąco z najnowszymi przewodnickimi trendami. Wiem, jak dotrzeć do dzieci, młodzieży i dorosłych. Zawsze staram się uwzględnić specyfikę klienta (wiek, sprawność fizyczna, zainteresowania), a jako sezonowy ratownik TOPR w każdym przypadku priorytetowo traktuję bezpieczeństwo osób, które uczestniczą ze mną w tatrzańskiej przygodzie.
 
 
 
 

Kalendarium
 
Urodzony w Zakopanem (1973)
 
Pracownik sezonowy w Tatrzańskim Parku Narodowym (1989-1998)
 
Absolwent Technikum Hotelarskiego w Zakopanem (1993)
 
Absolwent Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie (1997)
 
Pracownik Orbis S.A. (1997-2003)
 
Pilot wycieczek zagranicznych (od 1997)
 
Instruktor narciarstwa alpejskiego PZN (od 1999)
 
Właściciel firmy TATRA ADVENTURE (od 2003)
 
Ratownik TOPR (od 2004)
 
Przewodnik tatrzański III klasy (od 2004)
 
Instruktor telemarku SiTN PZN (od 2015)
 
Przewodnik tatrzański II klasy (od 2016)
 
Instruktor telemarku SN PTT 1907 (od 2017)